submenu

Didier Vandenbosch portretteert honderden Rodenaars tijdens coronacrisis - 03/06/2020

Mooi aandenken aan een vreemde tijd

De coronacrisis heeft honderden Rodenaren toch één mooi aandenken opgeleverd. Fotograaf Didier Vandenbosch (54) portretteerde gezinnen in alle uithoeken van het dorp aan hun voordeur. De fotoreeks Stay Home wordt wellicht gebundeld in een boekje.

Didier haalde de mosterd bij een Nederlandse collega. ‘Door de crisis haakten plots heel wat opdrachtgevers af. Dus had ik heel veel tijd’, legt hij uit. ‘Ik zag werk van een Nederlandse fotografe die mensen in haar buurt op de foto zette. Zo ontstond het idee om ook in Sint-Genesius-Rode op stap te gaan. Ik lanceerde een oproep via sociale media en zelfs de gemeente hielp mee. De boodschap werd weergegeven op de aankondigingsborden langs de weg.’ Vandenbosch moest al snel  een goede planning opstellen, want de aanvragen liepen vlot binnen. ‘Van jonge gezinnen tot oudere koppels … Iedereen vond het leuk om voor de lens te poseren. En niet alleen de bewoners van de huizen gingen op de foto. Honden, katten, maar ook kippen en konijnen zijn mee geportretteerd. Ik probeerde ook van  elk beeld iets leuks te maken, en niet zomaar een statisch familieportret af te leveren.’

De fotograaf ging met de fiets op pad  en legde zo meer dan 400 km af. Het project Stay Home nam hele dagen in beslag. ‘Ik was meestal drie uur per dag op reportage en maakte dagelijks foto’s bij gemiddeld zeven tot acht gezinnen. Thuis werkte ik aan de postproductie, die evenveel tijd in beslag nam. Maar het was de moeite waard. Ik heb het allemaal gratis gedaan, maar het heeft op andere vlakken veel opgeleverd. Ik heb ontzettend veel nieuwe mensen ontmoet. In onze gemeente wonen zo veel verschillende nationaliteiten samen. Dat verbaasde me echt. En ons dorp is ook qua uitzicht zo verrassend. In het centrum heb je vooral rijhuizen. Aan de rand zijn er de grote villawijken en dan heb je ook nog heel wat kleine straatjes en wegjes die verscholen liggen tussen het groen. Ik woon hier al jaren, maar genoot tijdens het fietsen van al die mooie plekjes.’

Vandenbosch heeft meer dan drie- honderd gezinnen op foto gezet. Een deel van de foto’s kan je op www.stayhome.didier-vandenbosch.be bewonderen, maar hij heeft wel nog plannen met de beelden. ‘Een tentoonstelling zou leuk zijn’, bedenkt Didier. ‘Ik ben lid van de kunstvereniging Rodéart. Misschien zijn er zo mogelijkheden? De publicatie van de foto’s in een boekje is misschien nog eenvoudiger. Het kan een aandenken zijn aan deze coronacrisis. We zullen ook nare herinneringen overhouden aan deze periode, maar zo is er toch ook iets moois uit voortgekomen. Ik ben nu opnieuw aan het werk, maar mijn ronde door Rode is toch één van de leukste fotoreportages die ik in mijn carrière heb afgewerkt.’

 

Tekst: BK
Foto: ingezonden
Uit: buurten juni 2020