submenu

Jacques Ballieu schreef al meer dan 8.000 artikels voor Wikipedia - 11/01/2022

‘Iedereen kan meewerken en kennis delen’

In 2008 zette Rodenaar Jacques Ballieu (68) zijn allereerste stapjes als auteur voor de online encyclopedie Wikipedia met een artikel over een van zijn favoriete films. 13 jaar later staat de teller op maar liefst 8.508 schrijfsels.

Ballieu is daarmee de meest productieve Franstalige Wikipediaauteur van heel België.

Vanwaar je fascinatie voor Wikipedia?

Ballieu: ‘Ik ben een enorme liefhebber van oude boeken. Ik heb lang in de Koninklijke Bibliotheek van België in Brussel gewerkt. Overal waar ik oude boeken tegenkom, neem ik ze mee. Althans, dat deed ik vroeger. Want mijn vrouw heeft jaren geleden aangekondigd dat het genoeg was. Het hele huis puilde uit. Ze dacht dat de zoldering ging instorten van al dat gewicht. (lacht) Ik heb dan maar besloten om mijn honger naar kennis online te stillen, en zo ontdekte ik Wikipedia. Toen ik in de artikels van de internetencyclopedie schrijffoutjes zag staan of slecht gevormde zinnen, begon ik die te verbeteren. En zo is mijn hobby gestart.’

Je hebt al 8.505 artikels geschreven. Iets zegt me dat het meer dan een hobby is.

Ballieu: ‘Het is inderdaad wat uit de hand gelopen. (lacht) Ik heb 386.000 aanpassingen gedaan aan artikels en er zelf meer dan 8.500 geschreven, goed voor 47 miljoen lettertekens. 1 op de 278 artikels in het Frans op Wikipedia is van mijn hand. Ik zit vaak meer dan vijf uur per dag op de site om artikels te schrijven. Soms schrijf ik zelfs bijdrages terwijl ik op televisie een film aan het bekijken ben. Ik ben dus een man die kan multitasken.’ (lacht)

Waarover schrijf je?

Ballieu: ‘Over heel uiteenlopende onderwerpen. Veel over film en beeldende kunsten, maar ook over mensenrechten bijvoorbeeld, of geschiedenis, Vlaamse literatuur en aardrijkskunde. Ik heb heel mijn leven veel verre reizen gemaakt. Via mijn artikels wil ik mensen die dat geluk niet hebben toch laten kennismaken met mooie of boeiende plekken ver weg van hier.’

Schrijf je enkel in het Frans?

Ballieu: ‘Hoofdzakelijk wel. Frans is mijn moedertaal, dat gaat het makkelijkst. Maar ik heb ook al heel wat artikels in het Nederlands, het Engels en het Russisch geschreven. Talen fascineren me. In totaal heb ik al voor meer dan 100 taalversies van Wikipedia bijdragen gemaakt, zelfs voor die in het Kinyarwanda, een van de nationale talen van Rwanda. Met zulke dingen kan ik me echt amuseren.’

Niet iedereen vindt Wikipedia even betrouwbaar als een encyclopedie, omdat in principe iedereen er bijdragen voor kan schrijven. Vind je die kritiek terecht?

Ballieu: ‘Bij de start van Wikipedia begin deze eeuw was het inderdaad zo dat iedereen zomaar wat kon schrijven. Maar dat is al lang niet meer het geval. Er zijn in de loop der jaren heel wat controlemechanismen ingebouwd. Zo moet er bij artikels altijd een bronvermelding staan en worden nieuwe bijdrages gescand. Fouten worden er zo veel mogelijk uitgehaald. Uitsluiten dat er onwaarheden op Wikipedia komen te staan, is onmogelijk. Het is nu eenmaal een encyclopedie waarin iedereen pagina’s kan veranderen en zijn kennis kan achterlaten. Maar als iemand onzin produceert, wordt dat meestal snel ontdekt door een van de vaste vrijwilligers, en verbeterd of verwijderd.’

Wat is in jouw ogen de grote kracht van Wikipedia?

Ballieu: ‘Die zit hem in het feit dat iedereen kan meewerken. Wikipedia verzamelt bij wijze van spreken alle kennis die over de hele wereld bestaat. Dankzij de online encyclopedie kunnen miljarden mensen die kennis met elkaar delen. Dat vind ik het mooie aan het hele verhaal.’

Geniet jij gezien je grote aantal bijdrages een speciale status bij Wikipedia?

Ballieu: ‘Ik blijf in de eerste plaats vooral redacteur, maar ik ben sinds een tijdje ook moderator. Dat betekent dat ik artikels kan verwijderen of mensen met slechte bedoelingen de virtuele deur kan wijzen. Ik ben ook al een hele tijd ‘peter’ voor mensen die pas starten op Wikipedia. Ik maak hen wegwijs in het systeem en help hen als ze vragen hebben.’

Lees je vaak artikels van andere auteurs?

Ballieu: ‘Zeker. Dankzij Wikipedia leer ik elke dag bij en leer ik ook mensen van over de hele wereld kennen. Via de computer heb ik dagelijks contact met andere gebruikers. Veel van hen zijn vrienden geworden in de loop der jaren, ook al heb ik hen nog nooit in het echt ontmoet. Door corona staat reizen al een tijd op een laag pitje. Ik ben blij dat ik dankzij mijn Wiki-vrienden toch nog wat van de wereld kan ‘zien’ en beleven, ook al is het virtueel.’

Is Sint-Genesius-Rode goed gedocumenteerd op Wikipedia?

Ballieu: ‘Jammer genoeg niet. Ik heb zelf wat artikels geschreven over Sint-Genesius-Rode, onder meer over het station. Maar er is weinig informatie beschikbaar. Onze gemeente is dus nog behoorlijk onontgonnen terrein op Wikipedia. Als andere Rodenaren zich geroepen voelen: ga jullie gang. Ik zal jullie met plezier met raad en daad bijstaan om onze gemeente wat meer op de Wikipediakaart te zetten.’

 

Tekst: Tina Deneyer
Foto: © Tine De Wilde
Uit: buurten december 2021