Gemeenschapskrant

Vereniging vtbKultuur wordt Cultuursmakers

24/03/22

Een van de oudste én meest actieve verenigingen in Vlaanderen en Brussel, vtbKultuur, heeft een nieuwe naam. Daardoor gaat ook de lokale afdeling van Sint-Genesius-Rode als Cultuursmakers verder. Voor de deelnemers en leden verandert enkel de naam, niet de werking.

© Tine De Wilde

Cultuur is een breed begrip

‘De nieuwe naam dekt zeker de lading’, vindt Mija van het zevenkoppige vrijwilligersteam van Sint-Genesius-Rode. ‘Gaan we bijvoorbeeld op daguitstap, dan kan het draaien rond architectuur in een stad, een tentoonstelling of de natuur. Daarnaast maken we graag tijd vrij om op een terras de lokale specialiteiten te ontdekken. Ook dat is cultuur. We leren elke keer iets bij, zonder de gezelligheid uit het oog te verliezen. Wat er nog in ons programma te vinden is? Lezingen, toneelvoorstellingen, optredens, bedrijfsbezoeken … Sinds kort gaan we iedere maand in de buurt wandelen. We gaan voor een wandeling van zeven à acht kilometer, nadien grijpen we onze kans om op café nog wat na te praten. In ons aanbod zit voor elk wat wils. Ieder jaar werken we een dertigtal activiteiten uit die openstaan voor alle geïnteresseerden, met of zonder Cultuursmakerspas.’

Veel leden

Het ledenaantal ligt best hoog. ‘We tellen meer dan honderd leden, niet alleen uit Sint-Genesius-Rode, maar ook uit Beersel, Lembeek en Dilbeek. Het merendeel is de zestig voorbij. Sommige activiteiten trekken ook jonger volk aan, want iedereen is welkom. Naar de musical Daens in mei komen bijvoorbeeld ook enkele tieners mee’, zegt Mija. ‘Hopelijk mogen we deze lente wél gaan, want door corona hebben we het al enkele keren moeten uitstellen. Ook ons voorjaarsweekend van 2020 zal pas dit jaar kunnen plaatsvinden. Het virus heeft de werking van onze vereniging verstoord, maar zeker niet lamgelegd. Iedere keer dat het opnieuw mocht, zijn we samengekomen, uiteraard altijd met respect voor de richtlijnen. Of corona invloed heeft gehad op ons ledenaantal is moeilijk te zeggen. Het lidmaatschap is immers gratis doorgetrokken tot in 2022.’

Lange geschiedenis

Cultuursmakers is als vereniging misschien wel een van de oudste in de gemeente. Volgend jaar staan er honderd kaarsjes op de lokale verjaardagstaart. ‘Vroeger had bijna iedere gemeente, dorp of stad in Vlaanderen een afdeling. Eerst als Vlaamse Toeristenbond, later als VTB-VAB. En nadien, toen er een splitsing kwam tussen de reizen en de vereniging, als vtbKultuur. Hier in de buurt waren er afdelingen in Beersel, Alsemberg, Dworp, Lot, Drogenbos … Door een gebrek aan nieuwe vrijwilligers werden die een voor een opgedoekt. In Sint-Genesius-Rode was Piet Theys jarenlang de trekker. Toen die het voor bekeken hield, dreigde even het einde van de afdeling van Rode. In de jaren zeventig waren er een tijdje geen activiteiten meer. Toen kreeg ik vanuit de hoofdzetel de vraag om de vereniging hier in Rode weer op gang te trekken. Een kleine vijftig jaar later ben ik er nog altijd. Ik steek er wel wat tijd in, maar ik doe dat met plezier. Ik heb er echte vrienden aan overgehouden. En ik moet het niet alleen trekken. De andere vrijwilligers doen hun deel. Onlangs hebben we zelfs twee nieuwe namen in ons vrijwilligersteam mogen verwelkomen. We komen op min of meer regelmatige basis samen in de Bezembinderlaan. Daar wonen twee vrijwilligers, zij hebben een ruime living en de langste tafel (lacht).’

Jubileumjaar

Cultuursmakers Sint-Genesius-Rode mag zich pas in 2023 een eeuweling noemen, maar 2022 is voor alle afdelingen en themagroepen van Cultuursmakers een feestjaar aangezien de vereniging honderd jaar bestaat. ‘Er zal gefeest worden op lokaal, regionaal en Vlaams niveau. De koepel van Cultuursmakers heeft het bier Tuur uitgebracht. Dat zullen we ook hier in Rode schenken op de jaarmarkt, waar we altijd een stand hebben. Ook op de kerstmarkt kan je ons vinden.’

Cartoonwedstrijd

Een ander hoogtepunt in het jubileumjaar is een internationale cartoonwedstrijd. Dat idee ontstond zowaar in de Rodense afdeling. Het idee kwam van vrijwilliger Johan Marchal, zelf een begenadigd cartoonist. ‘We ontvingen meer dan duizend tekeningen van cartoonisten uit 61 landen. Een professionele jury is momenteel bezig met de beoordeling. De cartoonexpo met de dertig beste tekeningen doorkruist dit jaar Vlaanderen en houdt halt op 42 locaties. Samen met De Houtblazers en Foto Raw, de twee andere lokale afdelingen, brengen we de expo eind september naar Rode, in de week van de jaarmarkt’, legt Marchal uit. ‘Onze afdeling koppelt er nog een tekenwedstrijd aan voor de vijf lagere scholen in de gemeente.’

Tekst: Bart Kerckhoven
Foto: © Tine De Wilde
Uit: buurten maart 2022

Meer nieuws

 • foto van De Flandriens

  11 juliviering: zomerhappening op zaterdag 29 juni

  01/06/24

  Om de Vlaamse feestdag te vieren, gooit de Rodense cultuurraad het dit jaar over een nieuwe boeg. ‘In samenwerking met de Boesdaalhoeve hebben we een programma uitgewerkt op maat van alle Rodenaren’, vertelt Greet Lebleu, voorzitster van de Culturele Raad.

 • fietser rijdt op wegje naast een beek, in een groen landschap

  Terugblik op 43 jaar Gordel: een bewogen geschiedenis

  01/06/24

  Op zondag 1 september trekt de Gordel door de Rand. Wat in 1981 begon als een politiek burgerinitiatief met sportieve inslag, is nu eerder een sportief evenement met politieke bijklank. In de jaren 90 en 2000 was het een massa-evenement dat zijn gelijke niet kende. Gordels vast voor een terugblik.

 • Horta-landhuis Villa Féron

  Horta-landhuis Villa Féron schittert opnieuw in al zijn glorie

  01/06/24

  Het Agentschap Onroerend Erfgoed en de provincie Vlaams-Brabant zorgden er in 2016 voor dat Villa Féron van Victor Horta in de wijk Kleine Hut niet met de grond werd gelijkgemaakt. Al was het wel de nieuwe eigenaar die het prachtige pand een toekomst gaf. ‘Ik was meteen verliefd.’